Zajímavosti

 

HEDVÁBÍ - SYMBOL LUXUSU A BOHATSTVÍ

Hedvábí je velmi jemné, lehké, měkké vlákno s leskem. Původně pochází z Číny a bylo velmi cenným obchodním platidlem. Z Číny bylo dováženo do Persie a Říma, kde bylo s oblibou používáno. Výhradní právo na výrobu hedvábí si Čína udržela až do 6. st. n. l. a pokus o šíření hedvábí se trestal smrtí.

Legenda o hedvábí říká, že se objev hedvábného vlákna datuje do roku 2640 př. n. l. Jistý Chuang-Ti požádal svou ženu, aby zjistila, kdo škodí jeho morušovníkům. Jeho manželka objevila bílé housenky, které vytvářely lesklé zámotky. Jednoho z nich náhodou upustila do horké vody a zjistila, že z něj může vytáhnout jemné vlákno a navinout ho na cívku. Podle všeho tak objevila technologii výroby hedvábí, která zůstala po více než 2000 následujících let čínským tajemstvím.

Technologie se podle pověsti rozšířila díky dvěma mnichům, kterým se podařilo dopravit pár bource morušového do Evropy. Od 7.století se hedvábnictví rozvíjelo hlavně v Byzancii. Díky obchodu s Araby se znalost hedvábí rozšířila i na jih Evropy.

Přírodní neboli pravé hedvábí je tvořeno výměšky slinných žláz larvy bource morušového a na vzduchu rychle tuhnou ve vlákno. Larva se opřádá těmito výměšky a vytváří zámotek, v kterém se kuklí. Hedvábné vlákno se získává rozvinutím kokonu – průměrná délka vlákna dosahuje 300 až 900 metrů.